.

Trešā daļa Zilo karogu Latvijā šovasar plīvos virs Jūrmalas pludmalēm


Zilā karoga starptautiskā žūrija Zilo karogu šovasar piešķīrusi četrām Jūrmalas pludmalēm – Jaunķemeru, Majoru, Bulduru un Dzintaru peldvietām –, un vēl divām – Kauguros un Mellužos – piešķirts nacionālais peldvietu sertifikāts.

Kopumā Latvijā par starptautiskām prasībām atbilstošām atzītas 10 peldvietas un trīs jahtu ostas.

Līdz ar šo ziņu iepriecinošas vēstis saņemtas arī no Veselības inspekcijas. Jaunākie dati par peldvietu ilglaicīgo kvalitātes novērtējumu, ko atbilstoši Eiropas Komisijas direktīvai Latvijā veic kopš 2009. gada, liecina, ka Jūrmalā uzlabojas peldūdens kvalitāte. Peldvietas ūdens kvalitāte kā laba novērtēta Lielupē, Pumpuros, Mellužos, Asaros un Kauguros, toties Bulduros, Dzintaros, Majoros, Dubultos, Vaivaros un Jaunķemeros ūdens kvalitāte atzīta par izcilu.

Veselības inspekcijas pētījumā laikā no 2009. līdz 2012. gadam konstatēts, ka visu Jūrmalas peldvietu ūdens mikrobioloģiskā kvalitāte ilgtermiņā ir stabili laba. Ūdens augsto kvalitāti nosaka tas, ka Lielupes un Daugavas ienestais piesārņojums valdošo rietumu vēju un līča straumju ietekmē izplatās vairāk uz Vidzemes pusi. Turklāt mūsu pludmaļu tuvumā nav būtisku lokālu punktveida vai izkliedētu piesārņojuma avotu.

Veselības centrs norāda, ka ūdens kvalitāti arī Jūrmalā epizodiski var ietekmēt ieplūdes no lietus ūdens kanalizācijas sistēmām un piesārņojuma ienese no apkārtējās teritorijas. Kopš tiek veikts peldvietu monitorings, zilaļģu masveida savairošanās peldvietu tuvumā nav novērota, taču to savairošanās iespēja pastāv, ņemot vērā Rīgas jūras līča pārbagātību ar augu barības vielām un pēdējos gados novēroto šo aļģu izplatību ārpus Latvijas teritoriālajiem ūdeņiem.

Augstu novērtējot pašvaldības ieguldījumu peldvietu iekārtošanā un uzturēšanā, Veselības inspekcija un Jūrmalas pilsētas dome ūdens augstās kvalitātes saglabāšanai aicina atpūtniekus ievērot elementārās higiēnas prasības un pludmalē neievest dzīvniekus.

Bookmark and Share
Top.LV