.

Muzeju naktī Alūksnes novadā - no mākslas zāģēšanas līdz partiju dibināšanai


18. maijā Alūksnes novadā visi muzeji aicinās savus apmeklētājus uz ikgadējo Muzeju nakti. Šogad tās moto ir „Zaļā krāsa – mežs”.

Pirmie Muzeju nakts pasākumus ieskandinās Bejas novadpētniecības centrā, kur visdažādākās aktivitātes ar nosaukumu „Kas kaitēja man dzīvot diža meža maliņā” sāksies jau no pulksten 14. Muzeju nakti bejenieši sāks ar jau tradicionālajām mākslas zāģēšanas sacensībām pamatskolas birzītē, šogad zāģeriem būs jāveido objekti par tēmu „Malēnietis dzīvo cepuri kuldams”. Turpat pasākuma apmeklētāji varēs piedalīties putnu būrīšu darbnīcā, bet skolas foajē aplūkot Valsts meža dienesta ceļojošo izstādi.

Vēlāk pamatskolas zālē Kolberģa amatierteātra sniegumā varēs vērot humoristiskas miniatūras, bet bibliotēkas zālē atklās Francijas institūta Latvijā ceļojošo izstādi „Mežs – dzīvā kopiena”. Novadpētniecības centrā savukārt būs skatāma izstāde par Bejas mežniecības vēsturi un varēs tikties ar bijušajiem mežniecības darbiniekiem. Vakarā notiks tradicionālo deju vakars un varēs iesaistīties dažādās seno amatu darbnīcās, bet Muzeju nakts pusnaktī noslēgsies ar kādu pārsteigumu…

Alūksnes muzejā notiks Barona „Zaļā diploma” sacensības muižā, kur no pulksten 19 līdz pat vieniem naktī būs visraibākās izdarības – svētku atklāšana muižas parkā, skriešanās muižas ļaudīm, āksti, klauni un triku meistari rādīs savus priekšnesumus, būs cirka programma un, protams, varēs apskatīt muzeja izstādes. Īpaša ekspozīcija atradīsies Ledus pagrabā, kur būs apskatāmi „Barona braucamrīki”, bet Apaļajā tornī darbosies „Barona kukņa”. No pulksten 22 līdz pat vieniem naktī turpat pie Jaunās pils būs īsta ballēšanās barona gaumē. Visiem Muzeju nakts pasākumu apmeklētājiem Vitālija Jermolajeva mirdzošo gleznu izstādi „... un dvēsele mana” būs iespēja apskatīt par 50% lētāk.

Arī Viktora Ķirpa Ates muzejā Kalncempjos Muzeju nakts pasākumi sāksies pulksten 19, kad atklās Kalncempju pagasta medību kolektīva medību trofeju un ilzenieša Alda Ķeseļa fotogrāfiju izstādes un būs iespēja pagaršot savdabīgus mājražojumus - priežu čiekuru un viršu sīrupu. Visa vakara garumā varēs vērot floristu darbu konkursa „Ottes aleja atdzīvojas” norisi un izstādi „Mežs ienāk pagalmā”. Konkursā, apvienojot pagājušā gadsimta 30. gadu lauku sētas tēmu ar muzeja nakts devīzi, organizatori vēlas muzeja piedāvājumu papildināt ar radošiem darbiem, kas veidoti no dabā, galvenokārt mežā, iegūtiem materiāliem, demonstrēt floristu darba prasmes un radošo izdomu Muzeju nakts apmeklētājiem.

Muzeja teritorijā darbosies Alūksnes novada mazpulcēni un viņu aktivitātes būs saistītas ar meža izpēti. Ikviens apmeklētājs varēs piedalīties radošajās darbnīcās un darboties gan ar koku un klūdziņām, gan gatavot rotas no dažādiem materiāliem vai spēlēt dažādas spēles.

Jaunlaicenes muižas muzejā no pulksten 19 līdz vieniem naktī varēs izzināt „Zāļu purva noslēpumus”. Viesus te sagaidīs vilkkūlīši, jo stāvā vilkakūla šogad ir Latvijas gada augs. Jaunlaicenieši aicinās iesaistīties Ķērpjbārža un Muižnieku partiju dibināšanā, dažādās  aktivitātēs slavinās dzīvi muižā un arī purvā. Muižnieku partijas atbalstītāji piedāvās viesiem mācīties lāpīt zeķes pēc baroneses manieres, ēvelēt un dzīt naglas, iepazīties ar muižas apsaimniekošanas shēmu, apgūt labās manieres un deju padespaņ. Savukārt Ķērpjbārža partijas atbalstītāji mudinās skriet pa ciņiem, lekt ar varžu plezniņām, izmēģināt Dzērvju kājas bradāšanai, lasīt dzērvenes, meklēt malduguntiņu sargāto mantu, laist spāres, pret sudraba monētām mainīt vilku vāles, klausīties vecās gudrās vārnas stāstu par Vārņu purva ezermītni, noskatīties filmu un  piedalīties izglītojošās nodarbībās par purvu un dzīvi tajā.

Pededzes muzejā Muzeju nakts pasākumā „Zaļā zālē viss ir zaļš” no pulksten 17 apskatei būs atvērts muzejs un tā izstāde, apmeklētāji varēs klausīties stāstījumus par noklusētiem stāstiem vai piedalīties ērču meklēšanā pasaku takā. Tiks kurts ugunskurs, kurā varēs cept līdzpaņemtās desiņas, būs tēja pēc krievu tradīcijām, savukārt pulksten 22 tautas namā sāksies zaļā diskotēka.

Veclaicenes muzejā no pulksten 19 līdz 23 izglītojoši atraktīvā pasākumā „Atšķir zaļo no zaļā” apmeklētājiem piedāvās iesaistīties dažādās norisēs – te ikviens varēs palīdzēt zāļu sieviņai, malkas skaldītājam, fotogrāfam un citiem labiem cilvēkiem, gūstot kādu labumu arī sev.

Zeltiņu muzejs Muzeju naktī savus apmeklētājus gaidīs no pulksten 20, piedāvājot dažas stundas pavadīt „Zaļo lakatu cakās”, pie tam tie, kas būs uzģērbuši ko zaļu, saņems kādu saldumu.

Tautas namā būs pagasta teatrāļu izrādīšanās „Pasakā par ģimenes laimi jeb dzīvē kā uz zaļa zara”. Muzeja ēkā apmeklētājiem būs ļauts ķīķerēt muzeja kambaros, puspajokam un pusnopietni „ganīties” Zeltiņu pļavās, pie muzeja ēkas varēs spēlēt senu skolas bērnu spēli kaļimbambā un citas, bet turpat pagasta sporta un atpūtas parkā no pulksten 22 notiks zaļumballe.

Muzeju nakts aktivitātēs iesaistīsies arī citi muzeji Alūksnē. Piemēram, Ernsta Glika Bībeles muzejs Muzeju naktī būs atvērts apmeklētājiem no pulksten 19 līdz 23 un te varēs aplūkot jauno Bībeli un arī ekspozīciju. Dr. A. Misiņa medicīnas vēstures muzejā no pulksten 18 līdz 23 varēs iepazīties ar izstādi „Medicīna arhīva plauktos”. Savukārt dabas muzejs „Vides labirints” viesiem būs atvērts no pulksten 19 līdz 23 un piedāvās aplūkot tematisku izstādi  par meža kukaiņiem, kā arī piedalīties konkursos un pārbaudīt savas zināšanas.

Arī citviet novadā būs Muzeju naktij veltītas aktivitātes. Tā Alsviķu pagastā no pulksten 19 interesentiem piedāvās iespēju iepazīt pagastu, iesaistoties dažādās tūrisma un novadpētniecības aktivitātēs, orientēšanās sacensībās un virtuālā ceļojumā pa pagastu, atpazīstot kultūrvēsturiskos objektus, savukārt pulksten 22 būs atpūtas vakars.

Ziemera pagasta Māriņkalnā pie pagasta pārvaldes ēkas no pulksten 19 notiks Muzeju nakts zaļās darbnīcas, varēs risināt atjautības uzdevumus un iesaistīties jautrās izdarībās, kā arī degustēt zaļo tēju.

 

Bookmark and Share
Top.LV