.

Noteikumi, kā apieties ar plēsīgiem dzīvniekiem

pleseji
20 gadu laikā, kamēr SIA EKOCENTRS darbojas, ir uzkrāta liela pieredze un SIA EKOCENTRS ar lielu gandarījumu dalās savā pieredzē. 

Ir tāds kanāls Dzīvnieku Planēta(Animal Planet). Tur visu laiku rāda dažādus dzīvniekus no Āfrikas līdz Arktikai.

Daži no tiem ir plēsīgi, tie medī pārējos – zālēdājus. Patīkama diktora balss aiz kadra stāsta, kādi dzīvnieki ir bīstamāki, kā tieši viņi  medī, ko medī un kurā diennakts laikā. Stāsta arī par to, kā visi pārējie no viņiem izvairās. Kāds, kā zaķis vai antilope, kuriem ir garas kājas, var aizskriet, cits kā bifeļi sakļaujas barā un uz priekšu pavērš ragus, lai ar tiem aizstāvētu mētītes un mazuļus, bet vēl kāds cits kā zilonis vai degunradzis pats ir tik liels, ka diez vai atradīsies kāds nenormāls pēsējs, kurš uzdrošināsies tam uzbrukt.

Tā, lūk, riskēšu veidot zināmu analoģiju un salīdzināt banku ar plēsēju. Banku bizness, kā jau jebkurš bizness ir nodarbe, kas domāts plēsējiem nevis zālēdājiem. Tas ir normāli.

Kas nav normāli?

Domāt, ka plēsējs var uzvesties kaut kā savādāk nekā viņam diktē daba. Tikai multenes „Madagaskara” lauva kādu laiku centās „negribēt” draugu zebru. Arī viņam izdevās ar grūtībām. Bet reālajā dzīvē viss notiek vēl ātrāk un nenovēršamāk. Kādu mājienu es dodu? Tādu, ka vakar atkal – Kad vienreiz beigsies šie atkal!!! – atskanēja zvans.

-       Man vajadzīgs advokāts!

Kā sliktā amerikāņu detektīvā, tur burtiski katram ir savs advokāts. Rodas iespaids, ka viņi tā arī dzīvo „pāros”: advokāts un klients.

Izrādās, ka viss ir banāli vienkārši. – ir pārkāpti darba noteikumi ar lielu, gudru un bīstamu kā haizivs plēsēju – banku.

Kas tad noticis? Ne vairāk kā tieksme pieņemt „strausa pozu” tiklīdz lieta nonāk līdz kādām pārrunām vai kaut kādas nebūt atbildības. Ir ģimene - pāris. Vienam no laulātajiem ir nepieciešams kredīts. Ir bankas vēlme sevi maksimāli nodrošināt, nosakot otru laulāto  par „garantu”. Loģika ir vienkārša – nesamaksās viens, samaksās otrs. It īpaši tādēļ, ka šim „otrajam” ir brīnišķīgs nodrošinājums – dzīvoklis, kuru vecāki neapdomīgi ir pārrakstījuši savam nu jau pieaugušajam, bet vēl nepaspējušam pieņemties prātā bērnam.

Un nu, bizness, kuram tika ņemts kredīts, neattīstās tik labi, kā gribas, un...  Naudas kredīta atmaksai nav.

Ko dara banka? O, banka, ja var tā izteikties, ir „godīgs plēsējs”. Tai ir savi īpašie noteikumi un rituāli. Tā iziet medībās, tikai tos ievērojot. Ja turpināsim salīdzināt ar dzīvnieku pasauli, tad tā neuzbrūk uzreiz, bet kā haizivs, no sākuma veido apļus apkārt potenciālajam upurim. Citiem vārdiem sakot – raksta vēstules. Tā brīdina – maksā, citādi es uzbrukšu.

Kas būtu jādara upurim? Kā minimums, jāpievērš uzmanība tam, ka tai apkārt apļi samazinās, kaut kas ir jādara. Vai nu maksāt, vai kaut kā savādāk nokārtot situāciju. Galu galā indieši pat kobru var pierunāt, tas ir tikai saskarsmes jautājums.

Taču „strausa poza” nav risinājums. Tēlot, ka uz Tevi tas neattiecas un nekādas haizivs blakus nemaz nav, ir fatāla kļūda. Pat ja naktī zem segas jūs ar laulāto komunicējat par šo jautājumu, tā vietā, lai nodarbotos ar patīkamākām lietām, tas situāciju nemaina. Jākomunicē ar banku!

Tad nenāksies nelabā balsī saukt: „pusotru gadu banka klusēja! Te pēkšņi bez kara pieteikuma atsūtīja mums tiesas spriedumu, ar kuru vecāku dzīvoklis attiesāts par labu bankai!”

Opa! Pusotru gadu banka klusēja. Bet pirms tam? Pirms tam tika sūtītas vēstules,  brīdinājumi, aicinājumi sadarboties. Banka ļoti noteikti „veidoja apļus”, brīdinot par saviem plāniem. Nevis ”banka nebrīdināja”, bet tā bija nevēlēšanās redzēt reālo situāciju.

Atgriezīsimies pie dzīvnieku pasaules. Vai esat ievērojuši, kā ganās bars – pa perimetru stāv vērotāji – antilopes – sargi. Kamēr viņi redz, ka lauva laiski gozējas saulītē, viss ir mierīgi. Bet tikko kā lauva pazūd no redzesloka, bet zāle nesaprotami sakustējās – tas ir pamats satraukumam. Un viss bars metas prom, tā reaģējot uz plēsēja brīdinājumu par uzbrukumu.

Bet šeit – pusotra gada klusēšanas. Discovery programmā rādīja taifūnu. Tā, lūk, ir mežonīgā tempā plūstošas gaisa plūsmas. Bet ir arī „taifūna acs” – tur valda pilnīgs bezvējš. Gadījumā, ja iestājies pilnīgs miers, ir vērts painteresēties par to, vai neatrodies pašā viesuļvētras viducī, vai Tevi neķers plūsma un vai viesulis Tevi neaizpūtīs.

Ja vēl turpināsim analoģiju ar dzīvnieku pasauli, tad, iespējams, haizivs jau pietiekami ir izpētījusi bezrūpīgo upuri un nolaidusies dziļāk, lai uzbruktu no apakšas un noteikti noķertu. Kādēļ viņa vairs neveido apļus? Diez vai haizivs ir nogurusi, pārdomājusi vai nolēma pārkvalificēties pat veģetārieti.

Diez vai banka pārkvalificēsies par labdarības organizāciju. Lauva paliek lauva un haizivs paliek haizivs. Vienīgā iespēja izvairīties no uzbrukuma ir neignorēt signālus, bet it īpaši, ja nav iespēju aizbēgt – jāveido komunikācija. Ja nevari to izdarīt pats – meklē stipru partneri, tādu, kurš var. Vai arī izlem, ko pārmest pāri bortam, lai glābtu savu ādu.

Viss, ko Tu nedari sevis aizstāvēšanai, tās ir darbības pretinieka labā. Ja tie cilvēki, kuri šodien izmisīgi meklē advokātu, laicīgi būtu atraduši labu mākleri, tādu, kurš zina stipru un gudru plēsēju paradumus, tad viņu stāvoklis būtu bijis pavisam cits.

Daudz pozitīvāks. Kā mūsu klientu stāsti.

Zvaniet mums! Zvaniet laicīgi!

Bookmark and Share
Top.LV