.

Kā pareizi ēst ziemā, tā lai nejustu izsalkumu un nepieņemtos svarā

Ka est ziemaLaikam ir jāsāk ar to, kādēļ aukstajā laikā liekie kilogrami mums burtiski „pielīp”! Eksistē vairākas teorijas. Piemēram – austrumu. Tiek uzskatīts, ka rudens un ziema ir „iņ”  - aukstās sievišķās enerģijas – laiks. Tai ir raksturīga dažādu organisma procesu, tai skaitā vielmaiņas,  bremzēšana.

Jāsaka, ka Eiropas mediķi pieturas pie līdzīga uzskata. Viņi atzīmē dažādo organisma sistēmu palēninātu darbību. Šāda lietu kārtība ir evolucijas ieprogrammēta, jo ziemā mums ir jākrāj enerģija, tātad – jāpieņemas svarā. Tā tas ir bijis no neatminamiem laikiem. Neskatoties uz to, ka mums skapī atrodas zābaziņi un dūnu jakas, lai arī mums nav jādodas mamuta meklējumos, bet uz darbu var aizbraukt ar mašīnu, daži mūsu šūnu ieradumi ir palikuši tie paši senie. Lai cilvēku pasargātu no sala, organisms cenšas izveidot tauku slāni – savdabīgu ķermeņa aizsardzību pret apkārtējo vidi. 

Ko mēs darām nepareizi? Aukstuma ir vairāk, gaismas – mazāk. Vēlu kļūst gaišs, bet agri sarumst. Neapzinoties mēs gribam sevi ar kaut ko palutināt. Viens no izklaidēšanās veidiem ir ēdiens.  Kūciņa, konfektīte, krēms – tas viss sekmē endorfīnu izstrādi. Tomēr baudas hormonu var iegūt arī citādā veidā. Piemēram, apmeklējot trenažieru zāli.

Saules gaismas trūkums ir nopietna problēma, un tas ir iemesls serotonīna trūkumam organismā. Centieties strādāt pie loga, vairāk laika pavadīt ārā, piemēram, ejiet pieturu kājām vai izejiet laukā no biroja pēcpusdienas pastaigā. Mājās var ierīkot fluriscējošas lampas.

Kā pareizi ēst ziemā? Atgriezīsimies pie austrumu prakses: lai kaut kā nomierinātu „iņ” mēģināsim uzturā ieviest produktus, kuri satur „jaņ”. Kur tos atrast? Zaļumos, krevetēs, ūdensaugos, medījumā, jēra gaļā, griķos, kviešos, brinzā, jūras sālī.

Svarīgs noteikums: neuzsākiet stingras diētas un neierobežojiet kaloriju uzņemšanu. Organizmam ir jāsaņem tam vajadzīgā norma. Ja jūs pasludināsiet gavēšanu, kā atbilde jums tūlīt pat atnāks depresija, pazemināta imunitāte un saaukstēšanās. Mūsu mērķis ir nevis nomest liekos kilogramus, bet pāatrināt vielmaiņu, lai tā paliktu vasaras līmenī. To sekmēs līdzīga ēšana. Ja jūs katras 2-3 stundas ēdīsiet nedaudz, vielmaiņa būs ievērojami labāka nekā tad, ja ieturāsiet ilgas pauzes starp pamatīgām  ēdienreizēm.

Interesants padoms – koši servējiet galdu: krāsainas salvetes, skaisti trauki. Krāsaini ēdieni. Ziemā noteikti ēdiet apelsīnus, ķirbi, spinātus, bietes, brokoļus. Virtuvē pakariniet gleznas vai kādus citus dekoratīvus elementus, kuri uzlabos noskaņojumu. Ziemā krāsu terapija ir vienkārši nepieciešama!

Bookmark and Share
Top.LV