.

Nekustamiais īpašums bez rozā brillēm jeb kļūdu labojums. 3. daļa

rozovye-ochkiDivos iepriekšējos rakstos mēs aplūkojām tipiskākās kļūdas, kuras pieļauj nekustamo īpašumu pārdevēji. Pagaidām runājām par reklāmas kampaņas kļūdām.

Pieņemsim, ka pircējs jau ir atrasts un ir pienācis laiks sākt nodarboties ar pašu pirkšanas – pārdošanas procesu.

Pirmais, ar ko mēs sastopamies, ir dokumenti. Tādēļ sestā kļūda -  kļūdas dokumentos.

Visbiežak tās patiešām ir kļūdas. Tās neviens tīšu prātu nepieļauj, bet nezināšanas vai neuzmanības dēļ tās gadās biežāk, kā mums gribētos.

Piemēram, pase. Neskaitāmi gadījumi, kad darījuma dalībnieks uzsāk procesu ar nederīgu pasi, kurai beidzies termiņš. Šķiet, ka tas ir galvenais personu apliecinošais dokuments, nebūtu slikti pārbaudīt, līdz kuram datumam tā ir derīga. Tomēr cilvēki bieži vien aizmirst, ka LR pasi izdod uz pieciem gadiem, bet tie paskrien ļoti ātri.

Vai arī īpašumu apliecinoši dokumenti.

Ir bijuši gadījumi, kad cilvēks, savā laikā nopircis māju, tā arī nav ticis līdz Zemesgrāmatai. Saskaņā ar likumu – viņš nav īpašnieks, tādēļ arī pārdot viņš nevar.

Ir bijuši gadījumi, kad cilvēks privatizēja vai nopirka steidzamā kārtībā privatizētu dzīvokli. Viņam rokās ir „zaļā” vai „baltā” lapa. Viņš patiesi ir pārliecināts, ka ar to pietiek. Taču, ja māja, kurā atrodas dzīvoklis, ir gājusi uz plānveida privatizāciju un viņu par to ir brīdinājis attiecīgais dienests, savu dzīvokli viņš tik viegli vis nepārdos. No sākuma viņam pilnībā jāpabeidz privatizācijas process, un labākajā gadījumā tas ir zaudēts mēnesis.

Neaizmirsīsim arī par zemi. Ar dzīvokli viss ir kārtībā, tas ir privatizēts un ierakstīts Zemesgrāmatā. Bet kā ar zemi zem šīs mājas? Pēdējā laikā mēs bieži sastopamies ar gadījumiem, kad nekustamā īpašuma īpašnieks ir patiesi pārliecināts, ka viss, kas saistīts ar viņa dzīvokļa privatizāciju, jau sen ir paveikts un veiksmīgi aizmirsts, un pat nepievērš uzmanību tam, ka viņam pienāk paziņojums par nepieciešamību pārņemt savā īpašumā zemi zem mājas. Arī tas prasa laiku. Un nav zināms, vai pircējs gribēs gaidīt, vai arī izvēlēsies citu īpašumu, kurš nav apgrūtināts ar šādām problēmām.

 Vēl pie jautājuma par zemes privatizāciju. Sakarā ar to, ka dzīvokļa un zemes privatizācijas laiks ir atšķirīgs, pārdošanas laikā rodas dažādi apstākļi, kas saistīti ar pievienotās vērtības nodokļa nomaksu.   Lai izvairītos no situācijas, kurā jums ir ir iepriekš neierēķināti finanšu izdevumi, vislabāk pirms darījuma konsultēies ar speciālistu.

Kļūdas finanšu jomā mēs apskatīsim nākamajā numurā.

Ir vēl viens kļūdu veids – ierēdņu pieļautās kļudas. Parasti tās ir nejaušas, taču ne mazāk nepatīkamas.  Pie kam īpašnieks bieži vien nav tik kompetents, lai tās atklātu. Ja iepriekš nepārbaudīt dokumentus, kļūda var atklāties tikai pie notāra darījuma noslēgšanas brīdī, un tas nozīmē, ka darījums izjūk, vai arī vēl vēlāk – reģistrējot darījumu Zemesgrāmatā. Tam var sekot ilga kļūdas labošana vai arī darījuma atcelšana.

Neaizmirsīsim, ka kļūda var rasties ne tikai neuzmanības dēļ, iespējams, ka ir notikušas kādas izmaiņas pēc darījuma reģistrācijas. Piemēram, nesen izjuka darījums – mājas pārdošana ārzemniekam – pavisam dīvaina iemesla dēļ: mainījās zemes gabala, uz kura atrodas māja,  taksācija. Tā bija malējā māja ciematā, kur pēc taksācijas plāna izmaiņām zemes gabals izrādījās meža zonā, bet pēc likuma ārzemniekiem nav tiesību iegādāties mežus. Viss, Dome neatļāva šo darījumu. Bet zemes gabala īpašniekam bija pienācis paziņojums! Tikai viņš nepievērsa tam nekādu uzmanību un bija pārliecināts, ka viņam „viss ir labi”. Viss jau ir labi, tikai darījums izjuka.

Protams, gadās arī ļauns nodoms, kad kāds jūsu īpašumu izmanto, lai tajā piedeklarētu dzīves vietu. Labāk to uzzināt agrāk, lai šāda ziņa jūs nepārsteigtu nesagatavotu tieši darījuma veikšanas brīdī.

Tas bija par dokumentiem.

Tagad – par cilvēkiem. Tas tādēļ, ka septītā kļūda ir – radinieki, kuri netika ņemti vērā.

Precīzāk – laulātais vai laulātā.

Lieta tāda, ka, neatkarīgi no tā, uz kā vārda tika iegādāts nekustamais īpašums,  ja tas tika iegādāts laulības laikā, tas pieder laulātajiem vienādās daļās. Nevis vienam, bet abiem. Tādēļ to pārdodot, dāvinot vai veicot jebkuru citu darījumu, laulātā pikrišana ir obligāta.

Starp citu – par šķiršanos. Nav runa par laulāto savstarpējām attiecībām – vai viņi dzīvo kopā vai atsevišķi. Mēs runājam tikai par dokumentiem. Pat tad, ja jūs jau divdesmit gadus nedzīvojat kopā un jums pat nav priekšstata, kur mīt jūsu kādreizējā „pusīte”, bet jūs vēl joprojām neesat oficiāli šķīrušies, - esiet tik laipni un uzaiciniet laulāto uz darījuma noslēgšanu, lai dod savu piekrišanu. Nav laulātā – nav darījuma. Bet, pieņemsim, jūs esat šķīrušies. Vai tiesas spriedumā ir ieraksts tas, ka īpašums ir sadalīts un lauātajiem nav pretenziju vienam pret otru? Vai pirms jūsu šķiršanās bija stājies spēkā likums, kas nosaka, ka nepieciešams novērst visus ar īpašumu saistītos strīdus pirms laulības šķiršanas procesa vai tā laikā? Ja jā, tad visdrīzāk īpašums jau ir sadalīts jūsu starpā. Bat, ja nav? Tādā gadījumā, lūdzu, nodrošiniet sava „bijušā” vai „bijušās” piekrišanu!

Ja jūs par to nezināt un neesat laikus parūpējušies, tad darījuma nebūs.

Būs tikai vilšanās.

Protams, vienā rakstā paredzēt un aprakstīt visas iespējamās kļūdas – kā tās, kuras sastopamas papīros, tā arī cilvēciskās, nav iespējams. Tādēļ no sirds iesaku, lai jūsu dokumentus paskatās profesionāļi, un vislabāk, lai to izdara jau laicīgi, lai, atnākot pie notāra, varētu parakstīt līgumu un saņemt savu naudu, nevis pazaudēt laiku un saņemt pircēja atteikumu.

Jā, starp citu par naudu.

Par to, kā nepazaudēt savu „sūri grūti nopelnīto”, jūs uzzināsiet nākamajā numurā.

Zvaniet mums!

Mūsu speciālisti:

Jeļena 29477710

Fjodors 29299983

Vera 29456925

Klaudija 29408522

Tatjana 29234925

www.ekocentrs.lv

Bookmark and Share
Top.LV