.

Saruna par vīriešu modi

                                           12
  
„Ak, nu lūdzu, 95% Jūsu „skaistuma”

es varu noņemt ar mitrajām salvetēm!”

no noklausītas vīrieša un sievietes sarunas

Jaungada korporatīvajā pasākumā.

          Vīriešu skaistumu ar mitru salveti nenoņemsi, jo šī skaistuma it kā nemaz nav. Ir pieņemts uzskatīt, ka skaisti izskatīties - tā ir sieviešu privilēģija. Bet vīrieši – tie ir radījumi, kuri var būt tikai nedaudz skaistāki par mērkaķi. Paskatieties uz māti dabu. Dzīvniekiem visskaistākie eksemplāri ir tieši tēviņi. Pāvi, lauvas, pīļtēvīņi... Te redzam gan krāsu košumu, spārnu spalvu krāšņumu, gan brutālas krēpes. Bet mātītes, kā likums, ir pelēkas un necilas. Cilvēkiem viss ir otrādi. Sievietes ir skaistas, koptas, smaržojošas. Te ir gan manikīrs ar pedikīru, gan botoksa ampulas un plakstiņu nostiepšana. Dizaineru un stilistu darbi. Matu ieveidošana un ilgviļņi.

          Bet kā ar vīriešiem? Vai esat dzirdējuši par to, ka eksistē vīriešu kosmētika? Šampūni vīriešiem, matu krāsa sirmo matu piekrāsošanai, pretvecuma krēmi? Ja arī ir dzirdējuši, tad noteikti ne jau visi. Kā likums, vīrieši aprobežojas ar skūšanās līdzekļiem, dezodorantu un odekolonu. Ieejiet apakšveļas veikalā. Visā sieviešu „lupatiņu” daudzveidībā Jūs kaut kur stūrī atradīsiet kādu plauktiņu ar vīriešu apakšbiksēm, parasti „jautrās” krāsās un vēl piedevām ar rotaļīgu uzrakstu. Tas ir līmenis, līdz kuram mūs grib pazemot. Tā nav mode. Tas nav stils. Tās ir plaša patēriņa preces.

          Es gribu vīriešiem atvērt acis uz vīriešu modes pasauli.

Sākumā vienosimies par terminiem. Ko nozīmē „stils” un „mode”? „Mode” ir tas, kas ir ierobežotam cilvēku daudzumam, bet ko tiecas iegūt visi. Ap modes lietām veidojas ažiotāža. Tās ved no ārzemēm, pārdod par „trakām” cenām. Šis „kaut kas” var būt neērts, neveikls, bet ļoti iekārojams. Modes dzīvotspēja parasti ir no dažām nedēļam līdz dažiem mēnešiem. Tikko kā moderna lieta parādās 20% cilvēku, tā tūdaļ pat zaudē savu statusu „moderns”. Kādēļ 20%? Tūdaļ noskaidrosim. Bet pirms tam noskaidrosim vārdu „stils”. Stils ir vienotība virzienā, harmonija sīkumos, kas rada estētiski precīzu, pabeigtu konstrukciju.

Skaisti pateicu! Pašam patīk.

Mūsu pasaulē daudzas lietas griežas ap proporciju 20/80. Tas ir tā saucamais „Pareto princips”. Arī modē tas darbojas. Vai Jums ir zināms, ka 80% laika mēs valkājam 20% no savas esošās garderobes satura? Tā, lūk, kad cilvēku skaits, kuriem pieder moderns apģērbs pārsniedz 20%, mode uzreiz sāk meklēt jaunus upurus.

Taču ir lietas, kuras nepakļaujas šīs intrigantes vētrainajam raksturam.

Tātad, vīriešu garderobes pamati.

Sāksim ar pašu bēdīgāko detaļu – ar zeķēm. Tām ir jābūt. Izņemot gadījumus, kad vīrietim kājās pludmales čības vai sandales. Ir pieļaujams nevilkt zeķes ar mokasīniem un laivu apaviem. Arī šorti ļauj izvairīties no zeķu tēmas, protams, ja vien Jums kājās nav krosenes. Pie krosenēm zeķes ir nepieciešamas. Vēlams apavu krāsā vai baltas, jo tā tiek uzskatīta par sporta krāsu. Pie tam zeķes var būt arī īsas. Parastā situācijā zeķēm jābūt garākām, lai sēžot nebūtu redzamas spalvainās kājas. Vīrieša zeķu krāsai ir jābūt saskaņotai ar bikšu krāsu, vai arī tām ir jābūt tuvā krāsu gammā. Gadījumā, ja Jums rodas šaubas par zeķu krāsu, dodiet priekšroku tumšākam tonim.

Bikses.

Pievērsiet uzmanību garāmgājējiem. Gandrīz visi ir džinsās. Rodas sajūta, ka nesen bija kāda inkubatora izlaidums. Tādēļ, ja Jūs negribat līdzināties ķīniešiem kultūras revolūcijas periodā, izdariet secinājumus! Protams, es šeit neapšaubu džinsu unversālo raksturu un ērtību. Bikses var būt vienkāršas. Garums – līdz papēža augšējai malai. Iegludinātas buktes nav obligātas, ja vien tas nav lietišķs uzvalks. Starp citu, buktes uz biksēm parādījās pirms vairākiem gadu desmitiem sakarā ar ilgo transportēšanu kaudzēs.

 Vienkārši bija slinkums gludināt.

11
          Uzvalks.

          Ar laiku izkristalizējās dažas klasiska vīriešu uzvalka krāsas.

Melnā – stilīga un eleganta krāsa slaidiem vīriešiem. Apaļīgiem vīriešiem vajadzētu izvairīties no šīs krāsas, jo tā pārāk redzami pasvītro vēderiņa kontūru. 

          Zilā un tās nokrāsas tāpat kā jūra nekad neiziet no modes. Tai ir viena nianse: auduma kvalitātei ir jābūt ļoti labai, tādēļ šo krāsu izvēlas uzņēmēji un valstu vadītāji. Vienkārši aplūkojiet, piemēram, APEC samita fotogrāfijas, un Jūs visu sapratīsiet.

          Brūna. Atklāšu vienu noslēpumu. Līdz pagājušā gadsimta 70. gadu vidum šo krāsu neuzskatīja par klasisku, tādēļ, ja Jums stāv priekšā pārrunas cienījamā korporācijā, svarīga tikšanās vai diplomātiskais rauts, atturietis no šādas krāsas uzvalka! Tur var būt kāds „vecās skolas” piekritējs, kuram Jūsu uzvalka krāsa „griezīs acis”, bet Jums taču ir jāatstāj labs iespaids. Starp citu, tumši brūna krāsa izskatās labāk nekā gaišā.

    Pelēkā krāsa. Laba visās nokrāsās un ar pilnām tiesībām tiek uzskatīta par visdemokrātiskāko un neitrālu.

          Gaiši audumi – karstas vasaras prioritāte. Gaišās netiek uzskatītas par klasiskām, it īpaši baltā krāsa. Neskatoties uz to, mūsdienu līgavaiņi šādas krāsas uzvalkus ļoti bieži izmanto laulību ceremonijai.

           Audums – kā likums, tam ir jābūt vilnas audumam. Bez spīduma un atspīdumiem. Ja pērkat gatavu uzvalku, painteresējieties, pēc kādiem lekāliem tas ir piegriezts. Itāļu un franču lekāli – ir domāti slaidiem stiprā dzimuma pārstāvjiem, bet vācu – stipriem vīriem, kurus mīlošās sievas baro ar prieku un mīlestību.

          Svarīga piezīme. Dārgam uzvalkam ir vajadzīgs atbilstošs papildinājums. Dārgs krekls, dārga kaklasaite, dārgi apavi.

          Žaketes garums – ne garāks par nolaistas rokas pirkstu kauliņiem. Piedurknes garums – plaukstas locītavas līmenī. Krekla manšetēm ir jābūt redzamām no žaketes piedurknes 1-1,5 cm.

          Krekli.  

          Balts piestāvēs jebkuram uzvalkam. Tā ir universāla krāsa. Skaisti, svinīgi, estētiski. Tomēr labāk piemeklēsim atbilstoši uzvalka krāsai. 

Melns uzvalks. Tam piestāvēs balts, gaiši zils, gaiši bēšīgs, gaiši rozā vai salātzaļs krekls.

          Zils uzvalks. Tam pieskaņots ir balts, gaiši zils, gaiši rozā krekls.

          Brūns uzvalks. Tam ņemam baltu, gaiši rozā, salātzaļu, dzeltenu vai bēšīgu kreklu.

Pelēks uzvalks. Tam piestāvēs balts, gaiši zils, gaiši rozā, tirkīzzils krekls.

          Gaišam uzvalkam piemeklējam baltu, oranžu vai bēšā krāsas kreklu. Atcerieties likumu! Kreklam vienmēr ir jābūt gaišākam par kalasaites krāsu.

Par kaklasaitēm.

          Kaklasaites krāsa var saskanēt ar uzvalka krāsu vai arī tā var būt universāla – bordo vai ķiršu krāsā. Ja uzvalka un krekla krāsu gamma sakrīt, tad kaklasaite var būt jebkurā krāsā. Te Jums ļoti noderēs sievietes padoms. Viņas šajā jautājumā orientējas daudz labāk nekā vīrieši. Tas ir vairākkārtīgi apstiprinājies.

          Jebkuru uzvalku pabeigs apavi. Melnas kurpes melniem, ziliem un pelēkiem uzvalkiem. Brūnas, smilšu krāsas vai bēšīgas – brūniem uzvalkiem. Klasiskajam uzvalkam lieliski piestāvēs oksfordi .  Es apzināti cenšos nepievērst pārāk Jūsu uzmanību kaklasaites un kurpju saskaņošanai, pretējā gadījumā mēs iestigsim tēmā kā barons Minhauzens purvā. 

          Bez uzvalka vēl garderobē ir jābūt dažām žaketēm. Tās var būt vienkāršas, bet pietiekami labas, lai tajās varētu aiziet uz klubu vai uz ballīti. Starp citu, kā variants, žakete var būt arī no trikotāžas auduma.

          Sīki neapstāsimies pie visām vīrieša garderobes detaļām, vienkārši aplūkosim galvenās.

Džemperis ar V veida izgriezumu. Izskatās eleganti gan kā patstāvīgs garderobes elements, gan kā papildinājums kreklam.

          Silts džemperis, vēlams bez lieliem uzrakstiem, jo tie vīrieti „padara lētāku” un pārvērš par reklāmas nesēju. 

          T krekli un polo krekli. Ja tie sāk zaudēt krāsu un formu, tieciet no tiem vaļā! Vīrietis noplukušā apģērbā nesaista sievietes uzmanību. Un vēl. T kreklus un polo kreklus neliek biksēs. Arī kreklus, kas šūti uz auguma, nēsā pāri biksēm.

13          Vējjakas un mēteļi. Ādas jaka vai „miltārā” stila jaka būs aktuāla visu vecumu vīriešiem. Tiem, kas dod priekšroku uzvalkam, mētelis vai vējjaka ir jāizvēlas tādā garumā, lai no tās apakšas nerēgotos žaketes mala.  Labs mētelis savu valkātāju uzreiz izceļ uz pārējo cilvēku fona, taču tam ir nepieciešami atbilstoši apavi.

          Sporta kostīms laikam gan ir katra vīrieša garderobē, pat tāda, kurš pēdējo reizi skrēja krosu armijas zābakos seržanta saucienu pavadījumā. Tas ir ideāls apģērbs sporta nodarbībām, braukšanai ar velosipēdu vai ikrīta skriešanai. Vai ārkārtas gadījumā – šašliku cepšanai un izbraucieniem pie dabas krūts. Šādu kostīmu papildina krosenes nevis kurpes ar smailiem purngaliem.

          Izvēlieties un pērciet apģērbu sev pats! Noteikti to piemēriet un vismaz pavirši apskatiet vīles un rāvējslēdzēju! Apmāciet paziņas dāvināt Jums tādas lietas, kuras pēc viņu domām Jums piestāvēs, un arī izmērs varētu Jums derēt!  Apgērbs, kuru, kā likums,  dāvinājuši gādīgie radinieki, noput skapja plauktā līdz pat šo radinieku pēdējai stundai. Vienīgais izņēmums ir dārgas kaklasaites.

          Tiem, kuri grib kritizēt. Vienkārši ņemiet un uzrakstiet savu rakstu, bet apmētāt ar puvušiem tomātiem var arī bez intelekta pieslēgšanas!

Anatolijs Koļcovs, mūsdienu vīrietis.

Bookmark and Share
Top.LV